چگونه متوجه شویم خط حمایت یا مقاومت شکسته شده است؟

چگونه متوجه شویم خط حمایت یا مقاومت شکسته شده است؟
پاسخی قطعی برای این پرسش وجود ندارد. برخی استدلال می‌کنند که یک سطح حمایت یا مقاومت زمانی شکسته شده است که بازار بتواند عملا از آن سطح عبور کرده و بسته شود. با اینحال خواهید دید که این استدلال همواره صحیح نیست.
بگذارید همان مثال بالا را در نظر گرفته و ببینیم زمانی که قیمت در عمل با عبور از سطح حمایت 1.4700 بسته شده، چه اتفاقی افتاده است.

در این حالت، قیمت زیر سطح حمایت 1.4700 بسته شده است اما باز افزایش یافته و به بالای آن سطح رسیده است.
اگر معتقد بوده‌اید که این یک نقطه شکست واقعی بوده و این جفت ارز را فروخته‌اید، ضرر بزرگی کرده‌اید!
با نگاهی دوباره به نمودار، حالا می‌توانید ببینید و به این نتیجه برسید که نه تنها سطح حمایت شکسته نشده بود، بلکه اصلا دست نخورده و حالا قوی‌تر هم شده است.

برای اینکه بتوانید این نقاط شکست کاذب را شناسایی کنید، باید سطوح حمایت و مقاومت را بیشتر به عنوان “مناطق” در نظر بگیرید تا اعدادی مشخص.
یک راه برای یافتن این مناطق این است که سطوح حمایت و مقاومت را به جای نمودار شمعی، روی یک نمودار خطی ترسیم نمایید. دلیل این کار این است که نمودارهای خطی فقط نقاط بسته شدن قیمت را به شما نشان می‌دهند در حالیکه نمودارهای شمعی قیمت‌های حدی سقف و کف را هم به تصویر اضافه می‌کنند.
این قیمت‌های سقف و کف می‌توانند گمراه‌کننده باشند زیرا آنها اغلب اوقات صرفا واکنش‌های خودکار بازار هستند. مانند وقتی که شخصی حرکات عجیبی انجام می‌دهد و وقتی از او دلیل آن را می‌پرسید پاسخ می‌دهد: “ببخشید، فقط تیک عصبی است.”
زمانی که سطوح حمایت و مقاومت را رسم می‌کنید، کاری به واکنش‌های غیرارادی بازار ندارید. شما صرفا به دنبال ترسیم حرکات ارادی آن هستید.
با نگاه به نمودار خطی، می‌خواهید خطوط حمایت و مقاومت را در اطراف مناطقی ترسیم کنید که قیمت در آنها چندین قله یا دره تشکیل داده است.

نکات جالب دیگر درباره سطوح حمایت و مقاومت فارکس
• وقتی که قیمت از یک سطح مقاومت عبور می‌کند، آن سطح مقاومت می‌تواند به یک سطح حمایت بالقوه تبدیل شود.
• هر چه ناحیه مقاومت یا حمایت قوی‌تر باشد، قیمت به تعداد دفعات بیشتری آنرا بدون اینکه بشکند، می‌آزماید.
• وقتی یک سطح حمایت یا مقاومت شکسته می‌شود، قدرت حرکت ادامه دهنده به این بستگی دارد که سطح حمایت یا مقاومت شکسته شده با چه قدرتی حفظ شده بوده است.

با کمی تمرین، قادر خواهید بود که نواحی حمایت و مقاومت بالقوه فارکس را به راحتی شناسایی کنید. در درس بعدی، به شما خواهیم آموخت که چگونه بر اساس خطوط مورب حمایت و مقاومت (معروف به خطوط روند فارکس) معامله کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *